Νίκες για Γερμανία,Ρωσία και Ιταλία στα Προκριματικά του Grand Prix

Το Ευρωπαϊκό Προκριματικό Τουρνουά για 2011 FIVB World Grand Prix ξεκίνησε στο Κάλιαρι με μια σειρά μεγάλων αγώνων, η οποία μοιάζει με ένα "μίνι" Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα ολοκληρωθεί σε μόλις έξι ημέρες.Η Ρωσία χρειάστηκε το τάι-μπρέικ για να νικήσει την Δευτεραθλήτρια Ευρώπης Ολλανδίας,ενώ η Γερμανία και οι οικοδέσποινες Ιταλίδες σημείωσαν νίκη 3-1 απέναντι στην Τουρκία και τη Βουλγαρία αντίστοιχα.Ο διαγωνισμός θα συνεχιστεί σήμερα με τρεις αγώνες στο πρόγραμμα.

Ολλανδία-Ρωσία 2-3 (28-30, 25-22, 25-22, 22-25, 13-15)

Η Ρωσία άρχισε τη προσπάθειά της για μια θέση στο 2011 FIVB World Grand Prix ενάντια στη κάτοχο του Ασημένιου Μεταλλίου του προηγούμενου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.Τα κορίτσια της ρωσικής εθνικής ομάδας κατέκτησαν το πρώτο σετ μετά από μια σκληρή  μάχη (30-28).Οι Οράνιε άλλαξαν ρυθμό και κατέκτησαν τα δύο επόμενα σετ με 25-22.Η Ρωσία έπαιξε άριστο βόλλευ στο τέταρτο σετ (25-22) στέλνοντας τον αγώνα στο τάι-μπρέι,όπου εξασφάλισε τη νίκη (15-13).

Γερμανία-Τουρκία 3-1 (21-25, 25-23, 25-19, 25-22)

Η Γερμανία παρότι έχασε το πρώτο σετ νίκησε τη Τουρκία με 3-1.Τα κορίτσια του Ιταλού τεχνικού Τζιοβάνι Guidetti είχαν πολύ καλή επίδοση,  σταθερή υποδοχή (56% ), και συνολικά 8 μπλοκ.Η Τουρκία μπόρεσε να βρει ρυθμό μόνο στο πρώτο σετ , αλλά η συνεχεια άνηκε ολοκληρωτικά στις Γερμανίδες με την Kozuch να σημειώνει 19 πόντους .

Ιταλία-Βουλγαρία 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-23)

Η Ιταλία έδωσε χαρά στους πολλούς οπαδούς τις,καθώς σημείωσε τη πρώτη της νίκη επί της Βουλγαρίας,έστω και αν το παιχνιδι ήταν αρκετά πιεστικό για την «Σκουάντρα αντζούρι».Οι οικοδεσπότες έπαιξε με υπομονή , καθώς η Βουλγαρία ήταν εξαιρετικά σκληρή αντίπαλος ,καθώς έμεινε πολύ κοντά στο σκορ σε όλα τα σετ.Η Σερένα Ορτολάνι ήταν η πρώτη σκόρερ για την Ιταλία (20), με την Σιμόνα Τζιόλι (η οποία γιόρτασε τα 33α γενέθλια της) και την Ντελ Κόρε να είναι επίσης σε πολύ καλή μέρα πέτυχαν 16 και 14 βαθμούς αντίστοιχα.Ο προπονητής της Ιταλίας, Μάσσιμο Μπαρμπολίνι, παρέταξε στη θέση της πασαδόρου την Λο Μπιάνκο, σ’ αυτή της διαγώνιας την Ορτολάνι, ως ακραίες χρησιμοποιήθηκαν οι Πιτσινίνι και Ντελ Κόρε, ενώ ως κεντρικές οι Μπαράτσα και Τζιόλι. Στη θέση του λίμπερο έπαιξε η Μέρλο.