Εικόνα
Το μπλοκ του Μίταρ Τζούριτς

Ήττα στη Χάγη από Βραζιλία για Τσιαρτσιάνη / Αρβανίτη

Εικόνα
Στο ταμπλώ των ηττημένων του Μίλνερ Όπεν του Παγκοσμίου Σιρκουΐ Beach Volley Swatch-FIVB, στη Χάγη, πέρασαν και οι Μαρία Τσιαρτσιάνη / Βίκυ Αρβανίτη, που ηττήθηκαν από τις Βραζιλιάνες Ταλίτα Αντούνες / Μαρία Αντονέλλι, νούμερο 2 του τουρνουά. Οι Ελληνίδες υπέκυψαν σχετικώς εύκολα, 0-2 (17-21, 12-21) σε 34 λεπτά, αλλά συνεχίζουν στο τουρνουά, με επόμενο αντίπαλο τις Μεξικανές Μπιμπιάνα Καντέλας / Μάϋρα Γκαρσία, το πρωΐ της Παρασκευής. Στον α΄ γύρο του τουρνουά της Χάγης οι Τσιαρτσιάνη / Αρβανίτη είχαν νικήσει τις Ρωσίδες Αναστασία Βασίνα / Εκατερίνα Χομυάκοβα με 2-1 (21-13, 16-21, 15-10).

26/8/2010 - Δεύτερη φιλική ήττα της Εθνικής από την Αίγυπτο

Εικόνα
Η εθνική ανδρών ηττήθηκε από την Αίγυπτο με 3-0 σετ (25-13, 26-24, 25-16) στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Παιανίας. Οι δύο ομάδες έπαιξαν και τέταρτο σετ το οποίο το κέρδισε η Ελλάδα με 25-15. Ο Γκόρντον Μέιφορθ συνέχισε τις δοκιμές, αλλάζοντας εξάδα σε κάθε σετ και ουσιαστικά «μοιράζοντας» τον χρόνο σε 14 παίκτες, με μόνο «σταθερό» τον λίμπερο Παπαδημητρίου. Ο Αμερικανός τεχνικός έδειξε στο φινάλε

Ήττα με ψηλά το κεφάλι!

Εικόνα
Με ήττα συνέχισαν τις προσπάθειές τους στο Μίλνερ Όπεν του Παγκοσμίου Σιρκουΐ Beach Volley Swatch-FIVB, στη Χάγη, οι Μάνος Ξενάκης / Γιώργος Κοτσιλιάνος. Παίζοντας υπό βροχή και με κρύο, οι πρωταθλητές Ελλάδος (Νο. 29 του τουρνουά) προηγήθηκαν στο σκορ 1-0, αλλά τελικά υπέκυψαν στους Νορβηγούς Ταργέϊ Σκάρλουντ / Μάρτιν Σπίνναγκρ (Νο. 13) με 1-2 (21-13, 15-21, 12-15) σε 51 λεπτά. Παρά την ήττα τους, οι Ξενάκης / Κοτσιλιάνος συνεχίζουν στο ταμπλώ των ηττημένων, αφού το πρωΐ είχαν πετύχει ιστορική νίκη στον α΄ γύρο επί των Ισπανών Πάβλο Ερρέρα / Αντριάν Γκαβίρα με 2-1 (18-21, 21-18, 17-15). Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα, το πρωΐ της Παρασκευής, είναι οι Ιταλοί Ροντόλφο Καβαλιέρε / Τζιόρτζιο Ζαούλι (Νο. 30 του τουρνουά), που, όπως και οι Ξενάκης / Κοτσιλιάνος, πέρασαν στο Κυρίως Ταμπλώ από τα προκριματικά. Skarlund-Spinnangr - Κοτσιλιάνος/Ξενάκης 2-1 (13-21,21-15,15-12) Η διακύμανση του σκορ 1o σετ: 0-3,1-4,2-6,3-8,5-8,6-10,7-12,8-13,9-16,10-17,11-1

Νίκη και για Τσιαρτσιάνη / Αρβανίτη στη Χάγη

Εικόνα
Με νίκη στο τάϊ-μπρέϊκ ξεκίνησαν την πορεία τους στο Μίλνερ Όπεν του Παγκοσμίου Σιρκουΐ Swatch-FIVB οι πρωταθλήτριες Ελλάδος Μαρία Τσιαρτσιάνη / Βίκυ Αρβανίτη. Οι Ελληνίδες, Νο. 15 του τουρνουά, κατέβαλαν τις Ρωσίδες Αναστασία Βασίνα / Εκατερίνα Χομυάκοβα (Νο. 18) με 2-1 (21-13, 16-21, 15-10) και προκρίθηκαν στον β΄ γύρο του τουρνουά της Χάγης, όπου θα αντιμετωπίσουν τις πανίσχυρες Βραζιλιάνες Ταλίτα Αντούνες / Μαρία Αντονέλλι (Νο. 2 του τουρνουά) στις 19:30 ώρα Ελλάδος.

Απίστευτη νίκη για Ξενάκη/Κοτσιλιάνο!

Εικόνα
Απίστευτη νίκη πέτυχαν οι Πρωταθλητές Ελλάδας νικώντας τους Χερέρα/Γκαβίρα (Νο 4 του κυρίως ταμπλό).Η ελληνική ομάδα