Αναρτήσεις

Προβολή αναρτήσεων από Φεβρουαρίου 19, 2012

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εικόνα
  Η Νίκη Αιγινίου επιβλήθηκε και της Ορεστιάδας, με το «καθαρό» 3-0 σετ και εξακολουθεί να ηγείται της βαθμολογίας στην Α2 ανδρών, μετά από 14 αγωνιστικές, αφήνοντας τους «πράσινους» στα… χαμηλά. Να σημειωθεί πως ο Βλασακίδης της Ορεστιάδας αποβλήθηκε στο 22-16 του τρίτου σετ για έντονη διαμαρτυρία. Ο Μίλωνας μετά από δύο συνεχόμενες ήττες που τον έφεραν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, επέστρεψε στις νίκες με 3-0 μέσα στα Ταταύλα και έτσι παρέμεινε στο κυνήγι της κορυφής, εκεί όπου βρίσκεται η Νίκη Αιγινίου. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι και στα τρία σετ, ενώ οι γηπεδούχοι φάνηκε να τα παρατάνε μετά το 0-2. Τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για τον Πανελλήνιο που βρίσκεται σε ανοδική πορεία και μάλιστα μέσα σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Αμαρουσίου. Οι Ολυμπιονίκες επιβλήθηκαν με 3-1 του Οδυσσέα που υποχρεώθηκε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του και έχασε την ευκαιρία για ένα καλύτερο πλασάρισμα στη δυάδα της κ

Οι βαθμολογίες της Α2 γυναικών

Εικόνα
Α ΟΜΙΛΟΣ   H Βαθμολογία (σε 12 αγώνες) 1.ΟΠΕΡ 29  2.ΖΑΟΝ 24 3.Ίωνικός 23 4.Ηλυσιακός 17 5.Αγία Παρασκευή 13 6.ΑΘΛΕΣΗ 11 7.ΣΦΠ Χανιών10 8.Βύρωνας 10 9.Πετρούπολη 7   Β ΟΜΙΛΟΣ   H Βαθμολογία (σε 12 αγώνες)

Στο Champion All Star Day της Λευκάδας τα... είδαμε όλα!

Εικόνα
  Η Ξανθή Μυλωνά έκανε σερβίς παρότι λίμπερο και πήρε πόντο με επίθεση, η Ευγενία Τζουμάκα και η Μαρία Χατζηνικολάου έγιναν επόπτριες, ο Ζόραν Κόβαζιτς και ο Απόστολος Οικονόμου έπαιξαν ως πασαδόροι, η πρώτη διαιτητής πήρε πόντο, η δεύτερη σφύριξε λάθος θέσεις την ώρα που στο παρκέ ήταν πάνω από 25 αθλήτριες(!), η MVP Ελένη Κιόση χάρισε το βραβείο της στην Ευαγγελία Μερτέκη, η Γεωργία Τζανακάκη κέρδισε τον διαγωνισμό καλύτερης επιθετικού, η Βίκυ Χατζηβασιλείου φόρεσε τα αθλητικά της και έβγαλε υποδοχές και ο κόσμος χόρτασε θέαμα στο Champion All Star Day.

Νίκες «θρίλερ» για Επίκουρο, ΕΑΠ, «ανάσα» για Αγ. Παρασκευή

Εικόνα
Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στην αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Α2 γυναικών, όπου για 3ο όμιλο, ο 3ος Επίκουρος υποδέχτηκε το 2ο ΔΑΣ Ωραικάστρου. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 0-2 στα σετ, όμως οι γηπεδούχες δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, αφού «επέστρεψαν» για το 2-2. Στο τάι μπρέικ, ο Επίκουρος πέτυχε την ολική ανατροπή και έτσι πλησίασε ακόμα περισσότερο τη δυάδα, ενώ από την άλλη το ΔΑΣΩ έχασε έδαφος μένοντας δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Σταυρούπολη. Παρόμοιο ματς έγινε και για τον 2ο όμιλο, αφού στην Πάτρα έσπασαν καρδιές για το τοπικό ντέρμπι μεταξύ ΕΑΠ και Απόλλωνα που είναι ουραγοί στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 0-2, οι γηπεδούχες επανήλθαν ισοφαρίζοντας και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ, όπου η ΕΑΠ έχοντας, συγκέντρωση, τύχη, αλλά και τον κόσμο υπέρ της πήρε το δίποντο στις λεπτομέρειες. Ένα αποτέλεσμα που δίνει δικαίωμα στην ελπίδα