Αναρτήσεις

Προβολή αναρτήσεων από Ιουλίου 5, 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: Νίκη 3-1 επί της Πορτογαλίας

Εικόνα
Η τρίτη νίκη της Ελλάδας στο φετινό Ευρωπαϊκό Λιγκ ήταν ταυτόχρονα και η πρώτη ήττα της Πορτογαλίας. Η εθνική ομάδα των ανδρών κέρδισε το δεύτερο παιχνίδι κόντρα την ομάδα της Ιβηρικής με 3-1 σετ (25-16, 25-15, 23-25, 30-28) στο πλαίσιο του Β' ομίλου της διοργάνωσης. Στο πρώτο σετ η εθνική ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας στο σερβίς. Με τους Ασπιώτη και Τζούριτς να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων και την άμυνα να είναι αποτελεσματική, κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά από το ξεκίνημα. Η Πορτογαλία έδειξε αιφνιδιασμένη από την απόδοση της Ελλάδας και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του σετ να αντιδράσει. Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζούριτς στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα κατάφερε να κάνει το 2-0. Ο διαγώνιος πλέον του Ολυμπιακού ήταν σχεδόν αλάνθαστος καθώς πέτυχε έντεκα πόντους στο διάστημα αυτό και μόνο σε δύο περιπτώσεις το μπλοκ της Πορτογαλίας κατάφερε να τον κόψει. Αντίθετα το ελληνικό μπλοκ έδωσε πολλούς πόντους στην ομάδα του Μέιφορθ η οποία κέρδισε κ

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Δεύτερη ήττα 3-0 από την Ισπανία

Εικόνα
Η Ισπανία κέρδισε και το δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Ελλάδα για τον Β’ ομιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ γυναικών με 3-0 (26-24, 26-24, 25-14). Η ελληνική ομάδα αν και πάλεψε τα δύο πρώτα σετ είχε και πάλι προβλήματα στην πίσω ζώνη χάνοντας τελικά το παιχνίδι Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 στο ξεκίνημα, κατάφερε πιέζοντας στο σερβίς να πάρει μια διαφορά τριών πόντων την οποία και κράτησε μέχρι το 14-11. Η Ισπανία στη συνέχεια βελτίωσε την υποδοχή της και κατάφερε να προηγηθεί 16-15 και μάλιστα διεύρυνε τη διαφορά στους τέσσερις (22-18). Η ελληνική ομάδα αντέδρασε και με τις Χαντάβα και Τζανακάκη να τελειώνουν τις επιθέσεις ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24. Το σετ τελικά κατέληξε στην Ισπανία χάρη σε ένα χαμένο σερβίς της Νομικού και μια επίθεση της Ντελγάδο. Στο δεύτερο, η Ισπανία είχε από το ξεκίνημα την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ και προηγήθηκε με 14-11. Οι Ελληνίδες αντέδρασαν και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ πήραν το προβάδ

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ηττα με 3-0 από την Ισπανία στη Γλυφάδα

Εικόνα
Η εθνική ομάδα των γυναικών γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 3-0 (25-21, 25-22, 26-24) στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στη Γλυφάδα για το Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Οι Ισπανίδες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πιέζοντας στο σερβίς κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων στα μισά του σετ. (12-7). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ελληνικού συγκροτήματος και αύξησαν τη διαφορά στο 22-13, με την ελληνική ομάδα να καταφέρνει στο τέλος να μειώσει απλά σε 25-21. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ελλάδα να έχει μικρό προβάδισμα, καθώς βελτίωσε την υποδοχή της βρίσκοντας αντίδοτο στο σερβίς της Ισπανίας. Στο 22-22, όμως, δύο μπλοκ των Ισπανίδων έδωσαν στην ομάδα της Ιβηρικής προβάδισμα με δύο πόντους, με αποτέλεσμα ουσιαστικάνα κριθεί το σετ. Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και είχε τον έλεγχο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του καθώς κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 20-15. Το

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: Ηττα και αποκλεισμός για την Ελλάδα

Εικόνα
Και μαθηματικά απώλεσε τις ελπίδες της να προκριθεί στο φάιναλ-4 του Ευρωπαϊκού Λιγκ η Εθνική ομάδα των Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υπέκυψε με 3-1 (25-13, 18-25, 25-19, 31-29) στην Πορτογαλία, στον αγώνα που έγινε το Σάββατο στο κλειστό της Γλυφάδας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε τα πολλά λάθη του, ιδίως στο 4ο σετ το οποίο θα μπορούσε να έχει κατακτήσει και να οδηγήσει τον αγώνα σε τάι μπρέικ. Αντίθετα, η έως τώρα αήττητη ομάδα της Ιβηρικής εξασφάλισε την πρώτη θέση του Β’ ομίλου. Στο πρώτο σετ, με σύνθεση πρωτοεμφανιζόμενη σε αγώνα, η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με τους Τερζή, Ασπιώτη, Κουμεντάκη, Κανέλλο, Πετρέα και Τζούριτς. Η πίεση των Πορτογάλων από τη γραμμη του σερβίς έδωσε το προβάδισμα σταθερά στους Ιβηρες, παρά τις προσπάθειες του Γκόρντον Μέιφορθ να αλλάξει την εικόνα με πολλές αλλαγές (χρησιμοποιήσε τους Αγγελόπουλο, Φράγκο, Εφραιμίδη). Ουσιαστικά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9) οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν μόνοι τους. Ξεκινώντας σχεδόν