Πρεμιέρα με νίκες για τα φαβορί!

Με νίκες των φαβορί συνδυάστηκε η πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2011. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Πολωνία και η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Βραζιλία επικράτησαν των Τυνησία και Καναδά .Επίσης ξεκίνησαν το τουρνουά με νίκη η Ρωσία,  η Αίγυπτος και η Αργεντινή.Δύσκολη νίκη για τους Γάλλους απέναντι στη φιλόδοξη Τσεχία.

Εύκολα η Αίγυπτος

Εύκολη νίκη για την Αίγυπτο απέναντι στο Ιράν.Η αφρικανική ομάδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.Επόμενος αντίπαλος για τους Αιγύπτιους η οικοδέσποινα Ιταλία ενώ το Ιράν θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία.

Νίκη χωρίς προβλήματα για Αργεντινή

Νίκη χωρίς προβλήματα για την Αργεντινή απέναντι στην Βενεζουέλα.Η Βενεζουέλα προσπάθησε να πιέσει την αντίπαλό της, αλλά η ανωτερότητα της Αργεντινής ήταν εμφανής.Αύριο οι Αργεντίνοι θα αντιμετωπίσουν το Μεξικό και αναμένεται να κάνουν το ''2 στα 2''.

Πρεμιέρα με νίκη για τους Βραζιλιάνους

Πρεμιέρα με νίκη για τους Βραζιλιάνους στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήμτας.Οι κάτοχοι του τροπαίου νίκησαν εύκολα την Τυνησία 3-0 ,από την οποία απειλήθηκαν μόνο στο δεύτερο σετ.Επόμενος αντίπαλος για την σελεσάο η μαχητική Ισπανία.

Βραζιλία (Rezende) Rezende Bruno 6, Vissotto  3, Godoy Filho 5, Endres Murilo 9, Santana  Rodrigo 5, Saatkamp 8 , Da Silva (l)/ Dante 3, Dos Santos2, Fabricio8, Tavarez, Bravo

Μεγάλη νίκη για τους Γάλλους

Σπουδαία νίκη για την Γαλλία στο πρώτο της αγώνα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα απέναντι στην Τσεχία με 3-2 σετ.Οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυνατά παίρνοντας το πρώτο σετ αρκετά εύκολα.Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει για τους Τσέχους καθώς ισοφάρισαν τα σετ.Οι Γάλλοι κατέκτησαν το τρίτο σετ και οι Τσέχοι το τετάρτο.Στο ται μπρέικ οι Γάλλοι επικράτησαν 15-10.

Νίκη για την Πολωνία

Ο Καναδάς δυσκόλεψε αρκετά την εθνική Πολωνία ,η οποία όμως κατάφερε να νικήσει χωρίς να χάσει σετ.Μεγάλη απουσία για τον Καναδά ήταν ο Γιουίλκοξ , ενώ για μια ακόμη φορά ήταν εντυπωσιακός ο Πάβελ Ζαγκούμνι.

Νίκη και για την Ρωσία

Οι παίκτες του Ιταλού προπονητή Μπανιόλι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στο Καμερούν με αποτέλεσμα να  επικρατήσουν 3-0.