Αναρτήσεις

Προβολή αναρτήσεων από Οκτωβρίου 8, 2010

Φιλικό γυναικών: Μαρκόπουλο - ΟΣΦΠ (live από το volley1ball!!)

Εικόνα
Ήδη έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη της Α1 βόλεϊ γυναικών.Προς αυτή την κατεύθυνση οι «ερυθρόλευκες» κοντράρονται σήμερα σε φιλικό αγώνα με το Μαρκόπουλο στις 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο του Μαρκόπουλoυ. * Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει livescore από το volley1ball.

Φιλικό γυναικών: ΘΟΙ ΑΒΓΟΡΟΥ - ΑΕΚ 0-3

Η ομάδα βόλεϊ των γυναικών κατέλαβε την πρώτη θέση στο τουρνουά της Κύπρου Στο τουρνουά της Κύπρου που έγινε στο πλαίσιο του εορτασμού των 50 χρόνων της Κυπριακής Δημοκρατίας, το γυναικείο τμήμα της ΑΕΚ, έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ από την αρχή της διοργάνωσης μέχρι και τον τελευταίο αγώνα και κατέλαβε με άνεση την πρώτη θέση .Η Ένωση κέρδισε και σήμερα την ΘΟΙ ΑΒΓΟΡΟΥ με 3-0 σετ (25-17,25-9,25-5) χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα. Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και έδειξε ότι έχει φτιαχτεί για μεγάλα πράγματα Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής ομάδας Γιώργος Σαμαράς τόνισε :«ήταν ένα χρήσιμο τουρνουά που βοήθησε τα κορίτσια που ήρθαν στην ομάδα να δεθούν με τα υπόλοιπα και να είμαστε μια ομάδα που θα συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς και στις υπόλοιπες διοργανώσεις» Η σύνθεση της ΑΕΚ ήταν: Κουτουξίδου,Μπορόβνισεκ,Λαμπρινίδου,Κις,Παπαγεωργίου,Καλατζίεβα,Σάκκουλα,Γκιοζέλη,Πουλοπούλου, Ψιλλάκη

Φιλικό: ΑΕΚ Καραβά - Παναθηναϊκός 1-3

Εικόνα
Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά του επί Κυπριακού εδάφους το Τριφύλλι και έκανε το τρία στα τρία. Πολύ καλό πρόσωπο από τους πράσινους που παιχνίδι με το παιχνίδι ανεβαίνουν.

Φιλικό: Ηρακλής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Την νίκη με 3-0 σετ (25-18, 25-23, 25-18) πέτυχε ο Ηρακλής στην Αλεξανδρούπολη επί του τοπικού Εθνικού, στην πρώτη μεταξύ τους φιλική, προπονησιακού χαρακτήρα, αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν και σε τέταρτο σετ, το οποίο κατέκτησαν επίσης οι φιλοξενούμενοι. Ο Αλέκος Λεώνης έδωσε χρόνο συμμετοχής κυρίως στους νεαρούς αθλητές, ενώ πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει εκ νέου ο Ζένια Γκόρτσιανουκ. Απουσίαζε για ακόμα μία φορά ο διεθνής Ροντρίγκο Κιρόγκα. Το Σάββατο ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει και πάλι τον Εθνικό, αυτή τη φορά στις 16.00. Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Ηρακλή δήλωσε: «Αγωνίστηκαν κυρίως οι νεαροί αθλητές, στους οποίους και δώσαμε χρόνο συμμετοχής. Η εικόνα που παρουσιάσαμε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν ικανοποιητική, με τον αντίπαλο πάντως να παρουσιάζεται με σημαντικές απουσίες. Το κακό είναι ότι τραυματίστηκε εκ νέου ο Γκόρτσιανουκ». *Δεν κρατήθηκαν στατιστικά. Πηγή; www.iraklisvolley.gr

Φιλικό: ΓΣ Λαμία-Παναχαϊκή 3-0

Εικόνα
Όλους τους αθλητές του, εκτός από τον Κόμελ, χρησιμοποίησε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος στο φιλικό παιχνίδι με την Παναχαϊκή, συνεχίζοντας την προετοιμασία του για το πρωτάθλημα της Α1 και τους ευρωπαϊκούς αγώνες. Το αποτέλεσμα ήταν νικηφόρο με 3-0 σετ (καρμπόν) 25-21, 25-21, 25-21. Αύριο στις 4μ.μ. οι δύο ομάδες θα δώσουν νέο φιλικό αγώνα στο Χαλκιοπούλειο. Πηγή; www.lamiavolley.gr

Φιλικό: EAΠ - Ολυμπιακός 3-0

Εικόνα
Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση η ομάδα της ΕΑΠ Λουξ νίκησε με 3-0 (25-15, 25-22, 28-26) τον Ολυμπιακό σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Πάτρα.

Τουρνουά Δ.Μορελλάς: Απόλλωνας Καλαμαριάς - ΠΑΟΚ 0-3

Εικόνα
Ο "Δικέφαλος" επικράτησε  της Καλαμαριάς στον πρώτο αγώνα που έδωσε στο φιλικό τουρνουά της ΕΠΕΣΘ. Αγωνίστηκε ο Λινς, δοκιμές από Μέλκα.

Aγώνας Κατάταξης 5-8: Ρωσία - Βουλγαρία 3-1

Εικόνα
Η Ρωσία νίκησε 3-1 (25-20, 26-24, 20-25, 25-23) την Βουλγαρία στην Μοντένα στον πρώτο της αγώνα για τους ημιτελικούς αγώνες κατάταξης (5-8). Οι Ρώσοι είχαν υπεροχή στο σερβίς (10-6) αλλά και στο μπλοκ (6-8). Ο Μουσέρσκι πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Μάξιμ Μιχαήλοφ πέτυχε άλλος τόσους.Από την Βουλγαρία ξεχώρισαν οι  Βλ.Νικόλοφ και Καζίνσκι με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο προπονητής της Ρωσίας, Ν.Μπανιόλι, παρέταξε στη θέση του πασαδόρου τον Γκράνκιν, σ’ αυτή του διαγώνιου τον Μιχαήλοφ, ως ακραίοι χρησιμοποιήθηκαν οι  Κτέι και Μπερέζκο , ενώ ως κεντρικοί οι Μουσέρσκι και Βολκόφ. Στη θέση του λίμπερο έπαιξε ο Κομάροφ. Ο τεχνικός της Βουλγαρίας, Σ.Πράντι, χρησιμοποίησε τον Ζέκοφ στη θέση του πασαδόρου, τον Βλάντιμιρ Νικόλοφ ως διαγώνιο και τους Καζίνσκι και ΠλαγιαννάκουΑλεξίεφ σ’ αυτές των ακραίων. Ν.Νικόλοφ και Ιοσίφοφ έπαιξαν ως κεντρικοι, εν ρόλος του λίμπερο ανατέθηκε για μια ακόμα φορά στον Σαλπάροφ. Η διακύμανση του σκορ 1ο σετ: 6-8,12-10,25-20 2ο σετ: 8-4,13-13,14-16,26

Aγώνας Κατάταξης 5-8: Aργεντινή - Ισπανία 3-1

Εικόνα
Η Αργεντινή νίκησε (23-25, 25-19, 25 - 19, 26-24) την Ισπανία στο φόρουμ Νέλσον Μαντέλα στον πρώτο της αγώνα  για τους ημιτελικούς κατάταξης (9-12). Η ομάδα του Χαβίε Βέμπερ είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδειξε υπεροχή με υποδοχή και επίθεση. Η Αργεντινή θα παίξει για την 9η θέση το Σάββατο , απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Τσεχία - Γαλλία. Ο αγώνας Πρώτος σκόρερ για την Αργεντινή ο Φακούντο Κόντε με 17 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γκουστάβο Σόλτις που πέτυχε 13 πόντους. Ο Ιβάν Πέρεζ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους.Η Αργεντινή κέρδισε 29 πόντους από τα Ισπανικά λάθη ενώ είχε υπεροχή 9-5 στο μπλοκ. To πρώτο σετ ξεκίνησε με την Αργεντινή να προηγείται  στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 8-5. Η Ισπανία ισοφάρισε 8-8. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ άλλα ένα λάθος των Αργεντινών στο 23-24 έδωσε το σετ στους Ισπανούς.Παρόμοια άρχισε και το δεύτερο σετ με τους Αργεντίνους να προηγούνται 8-6. Σε εκείνο το σημείο η Αργεντινή βρήκε ρυθμό και έφτασε τη διαφορά στ

Δηλώσεις του Δημήτρη Τζούριτς.

Εικόνα
Ο Ολυμπιακός θα δώσει δύο φιλικά παιχνίδια με την ΕΑΠ στην Πάτρα. Δηλώσεις του Δημήτρη Τζούριτς. Το πρωί της Παρασκευής (8/10) θα αναχωρήσει για την Πάτρα η αποστολή της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού, όπου θα δώσει δύο φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας με την Ε.Α. Πατρών.

Η αποθέωση και τα κόκκινα παπούτσια

Εικόνα
Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ήδη έχει αρχίσει να κερδίζει τους φίλους του Τριφυλλιού οι οποίοι όμως δεν άφησαν ασχολίαστο το γεγονός ότι φορά κόκκινα παπούτσια.

Το σημερινό πρόγραμμα

Εικόνα
Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες αναμτρήσεις για τους αγώνες κατάταξης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αλλά και φιλικά προετοιμασίας των ελληνικών ομάδων.Στις 17:30 ξεκινάει το Τουρνουά «Δ.Μορελλάς» με τη συμμετοχή έξι ελληνικών ομάδων. Επίσης θα ολοκληρωθεί το τουρνουά της Φιλίας.Τέλος θα διεξαχθούν και κάποια φιλικά παιχνίδια.

Φιλικό τουρνουά της Δραπετσώνας

Εικόνα
Στα πλαίσια των φιλικών αγώνων η ομάδα της Δραπετσώνας  διοργανώνει  τουρνουά με την συμμέτοχη των ανδρικών ομάδων του Πανιωνίου, του Εθνικού, του Απόλλωνα και της Δραπετσώνας. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ: 16/10 18:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 20:00 ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 17/10 18:00 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ 20:00 ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Φιλικό γυναικών: Πανελλήνιος - Πανιώνιος

Εικόνα
Φιλικό παιχνίδι με την ομάδα του Πανιωνίου θα δώσει ο Πανελλήνιος το Σάββατο. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στην Κυψέλη στις 12:00. Nα υπενθυμίσουμε πως το πρωτάθλημα Α1 βόλλευ γυναικών ξεκινά στις 16 Οκτωβρίου.