Aγώνας Κατάταξης 5-8: Aργεντινή - Ισπανία 3-1

Η Αργεντινή νίκησε (23-25, 25-19, 25 - 19, 26-24) την Ισπανία στο φόρουμ Νέλσον Μαντέλα στον πρώτο της αγώνα  για τους ημιτελικούς κατάταξης (9-12). Η ομάδα του Χαβίε Βέμπερ είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδειξε υπεροχή με υποδοχή και επίθεση.

Η Αργεντινή θα παίξει για την 9η θέση το Σάββατο , απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Τσεχία - Γαλλία.

Ο αγώνας

Πρώτος σκόρερ για την Αργεντινή ο Φακούντο Κόντε με 17 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γκουστάβο Σόλτις που πέτυχε 13 πόντους. Ο Ιβάν Πέρεζ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους.Η Αργεντινή κέρδισε 29 πόντους από τα Ισπανικά λάθη ενώ είχε υπεροχή 9-5 στο μπλοκ.

To πρώτο σετ ξεκίνησε με την Αργεντινή να προηγείται  στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 8-5. Η Ισπανία ισοφάρισε 8-8. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ άλλα ένα λάθος των Αργεντινών στο 23-24 έδωσε το σετ στους Ισπανούς.Παρόμοια άρχισε και το δεύτερο σετ με τους Αργεντίνους να προηγούνται 8-6. Σε εκείνο το σημείο η Αργεντινή βρήκε ρυθμό και έφτασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (11-7). Οι Ισπανοί πλησίασαν στο (16-14), αλλά κάποια λάθη τους έστειλαν την διαφορά στους 6 πόντους (22-16). Η κατάσταση δεν άλλαξε με τους Αργεντίνους να ισοφαρίζουν σε 1-1 τα σετ.Στο τρίτο σετ η Ισπανία δεν μπόρεσε να απειλήσει την Αργεντινή (6-8,16-23,19-25) , με αποτέλεσμα η ομάδα του Βέμπερ να κατακτήσει αρκετά εύκολα και το τρίτο σετ. Η Αργεντινή πήγε πρώτη και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τέταρτου σετ (8-6).Ο αρχηγός της Αργεντινής ήταν ο πρωταγωνιστής αυτού του σετ, αλλά χάρη στον Σεβιλάνο η Ισπανία δεν έχανε την επαφή με το σκορ. Όμως μια λάθος επίθεση της Ισπανίας έδωσε το σετ στους Αργεντίνους (26-24).