ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: Ηττα και αποκλεισμός για την Ελλάδα

Και μαθηματικά απώλεσε τις ελπίδες της να προκριθεί στο φάιναλ-4 του Ευρωπαϊκού Λιγκ η Εθνική ομάδα των Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υπέκυψε με 3-1 (25-13, 18-25, 25-19, 31-29) στην Πορτογαλία, στον αγώνα που έγινε το Σάββατο στο κλειστό της Γλυφάδας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε τα πολλά λάθη του, ιδίως στο 4ο σετ το οποίο θα μπορούσε να έχει κατακτήσει και να οδηγήσει τον αγώνα σε τάι μπρέικ. Αντίθετα, η έως τώρα αήττητη ομάδα της Ιβηρικής εξασφάλισε την πρώτη θέση του Β’ ομίλου.
Στο πρώτο σετ, με σύνθεση πρωτοεμφανιζόμενη σε αγώνα, η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με τους Τερζή, Ασπιώτη, Κουμεντάκη, Κανέλλο, Πετρέα και Τζούριτς. Η πίεση των Πορτογάλων από τη γραμμη του σερβίς έδωσε το προβάδισμα σταθερά στους Ιβηρες, παρά τις προσπάθειες του Γκόρντον Μέιφορθ να αλλάξει την εικόνα με πολλές αλλαγές (χρησιμοποιήσε τους Αγγελόπουλο, Φράγκο, Εφραιμίδη). Ουσιαστικά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9) οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν μόνοι τους.
Ξεκινώντας σχεδόν με την ίδια εξάδα, με τον Φράγκο στη θέση του Κουμεντάκη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βελτίωσε την υποδοχή του ενώ με το μπλοκ κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (5-2), την οποία διατήρησε στο πρώτο (8-5) και αύξησε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Με το Τζούριτς στο σερβίς, η «γαλανόλευκη» πραγματοποίησε ένα σερί 3-0, υποχρεώνοντας τον προπονητή της Πορτογαλίας Χουάν Ντίαζ να ζητήσει τάιμ άουτ με το σκορ 18-13 υπέρ της Εθνικής.
Η Ελλάδα διευρυνε τη διαφορά της (21-15) αλλά δύο επιτυχημένες προσπάθειες της Πορτογαλίας κι ένα λάθος του Φράγκου έκαναν το 21-18. Ο Τζούριτς και ο Κανέλλος μετέτρεψαν το σκορ σε 23-18. Το επιτυχημένο μπλοκ του Φράγκου στον Σίλβα οδήγησε την Εθνική στο σετ μπολ. Αουτ επίθεση του Μαλβέιρο επέτρεψε στην Ελλάδα να ισοφαρίσει σε 1-1.
Στο τρίτο σετ η Πορτογαλία έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6), προηγήθηκε 10-7 αλλά η Εθνική ισοφάρισε σε 10-10. Οι Ιβηρες αποσπάστηκαν εκ νέου με τρεις πόντους, υποχρεώνοντας τον Μέιφορθ να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε, με τους διεθνείς να κάνουν αρκετά λάθη και να βρίσκονται πίσω με 15-11. Υποδοχή και μπλοκ δεν λειτούργησαν ενώ τα πολλά λάθη αύξησαν το προβάδισμα των Πορτογάλων σε 19-12. Με τον Αγγελόπουλο στην πάσα η «ψαλίδα» έκλεισε λίγο ενώ στο 22-15 μπήκε ο Εφραιμίδης αντί του Ασπιώτη. Το σκορ πήγε στο 19-24 όμως με άουτ σερβίς του Φράγκου οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ.
Το πολύ καλό σερβίς στο ξεκίνημα του 4ου σετ από τον Τερζή έδωσε στην Εθνική προβάδισμα 7-1. Το πορτογαλικό μπλοκ τους επέτρεψε να μειώσουν σε 7-5. Το τάιμ άουτ του Μέιφορθ συνέφερε την ομάδα, που αποσπάστηκε με 12-8. Τα λάθη ήταν πλέον από την πλευρά της ομάδας του Ντίαζ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε σταθερά το προβάδισμα (17-12, 19-14). Οι Ιβηρες μείωσαν σε 19-16, 20-18 και 21-20. Δύο συνεχόμενα χαμένα σερβίς (Μ. Σίλβα και Μαλβέιρο) κι ένα του Φράγκου μετέτρεψαν το σκορ σε 23-21 ενώ ο Τζούριτς με επιτυχημένη επίθεση έφερε την Εθνική στο σετ μπολ. Ο ίδιος όμως έστειλε τη μπάλα στο φιλέ απο τη θέση του σερβίς. Λάθος του Ασπιώτη έκανε το 24-24. Μπλοκ άουτ σε επιθεση του Σίλβα και λάθος στο σερβίς του Λόπες έφερε το 25-25 και άουτ σερβίς του Ασπιώτη, επιτυχημένη επίθεση του Πετρέα το 26-26. Ο Σίλβα έκανε επιτυχημένη επίθεση (26-27) αλλά το μπλοκ των Φράγκου-Κανέλλου κράτησε μέσα στο παιχνίδι την Εθνική (27-27). Ο Σεκειρα κέρδισε μπλοκ άουτ (27-28) ενώ άουτ σερβίς του Μ. Σίλβα οδήγησε στο 28-28. Ο Λόπες με επιθεση έκανε το 28-29, το 29-29 Τζούριτς, το 29-30 ο Χοσέ, ενώ ο αγώνας έληξε με άσο του Σεκέιρα.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Κυριακή 4 Ιουλίου (20.30, ΕΤ1) στο κλειστό της Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας», με την είσοδο να είναι ελεύθερη για το κοινό.
Οι πόντοι της Ελλάδας: 2 άσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 22 λάθη. Της Πορτογαλίας: 8 άσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 34 λάθη
ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τερζής 3 (1 άσος, 2/4 επ.), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 6 (6/12 επ.), Ασπιώτης 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ.), Τζούριτς 20 (19/34επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης (40% υπ.), Στεφάνου (λ.-56%) / Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Φράγκος 13 (1 άσος, 9/23 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ.), Αρμενάκης, Εφραιμίδης.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ντίαζ): Μ. Σίλβα 2 (1 άσος, 1/8 επ., 62% υπ.), Μαλβέιρο 13 (1 άσος, 10/16 επ., 2 μπλοκ), Βιόλας 4 (2 άσοι, 2/2 επ.), Χοσέ 18 (1 άσος, 13/18 επ., 4 μπλοκ), Σεκέιρα 23 (2 άσοι, 20/33 επ., 1 μπλοκ), Λόπες 7 (1 άσος, 5/14 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ.), Τεσέιρα (λ.- 84% υπ.) / Φιντάλγκο, Σάντος.