ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: Νίκη 3-1 επί της Πορτογαλίας

Η τρίτη νίκη της Ελλάδας στο φετινό Ευρωπαϊκό Λιγκ ήταν ταυτόχρονα και η πρώτη ήττα της Πορτογαλίας. Η εθνική ομάδα των ανδρών κέρδισε το δεύτερο παιχνίδι κόντρα την ομάδα της Ιβηρικής με 3-1 σετ (25-16, 25-15, 23-25, 30-28) στο πλαίσιο του Β' ομίλου της διοργάνωσης.
Στο πρώτο σετ η εθνική ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας στο σερβίς. Με τους Ασπιώτη και Τζούριτς να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων και την άμυνα να είναι αποτελεσματική, κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά από το ξεκίνημα. Η Πορτογαλία έδειξε αιφνιδιασμένη από την απόδοση της Ελλάδας και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του σετ να αντιδράσει.
Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζούριτς στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα κατάφερε να κάνει το 2-0. Ο διαγώνιος πλέον του Ολυμπιακού ήταν σχεδόν αλάνθαστος καθώς πέτυχε έντεκα πόντους στο διάστημα αυτό και μόνο σε δύο περιπτώσεις το μπλοκ της Πορτογαλίας κατάφερε να τον κόψει. Αντίθετα το ελληνικό μπλοκ έδωσε πολλούς πόντους στην ομάδα του Μέιφορθ η οποία κέρδισε και το δεύτερο σετ με χαρακτηριστική άνεση.
Στο τρίτο σετ έγινε «μάχη» καθώς η Πορτογαλία παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη σε όλους τους τομείς και πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με 16-14 στο δεύτερο. Η Ελλάδα αντέδρασε και προηγήθηκε 19-18 με άσο του Τζούριτς, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 25-23 και μείωσαν σε 2-1
Ακόμα πιο αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ το οποίο ήταν και το τελευταίο του αγώνα. Η Ελλάδα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η Πορτογαλία αντέδρασε και πήρε τα ηνία με 13-12 και 16-15. Η ελληνική ομάδα για μία ακόμα φορά γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε 22-20. Ωστόσο το πρώτο σετ μπολ ήταν για την Πορτογαλία (24-23, μετά από χαμένη επίθεση του Τζούριτς). Ο Έλληνας διαγώνιος όμως ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη καθώς πέτυχε τους δύο τελευταίους πόντους της ελληνικής ομάδας.
Οι πόντοι της Ελλάδας: 1 άσος, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλου. Της Πορτογαλίας: 4 άσοι, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 24 λάθη
ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τερζής 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Ασπιώτης 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 31 (1 άσος, 28/40 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 3 (3/6 επ., 54% υπ.), Στεφάνου (λ.-80%) / Φράγκος 7 (7/9 επ., 45% υπ.), Αρμενάκης, Εφραιμίδης, Αγγελόπουλος.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ντίαζ): Μ. Σίλβα 10 (10/16 επ., 84% υπ.), Βιόλας 1 (1 άσος), Φερέιρα 24 (1 άσος, 23/45 επ.), Σικουέιρα 5 (1 άσος, 3/7 επ., 1 μπλοκ), Χοσέ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Λόπες 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 79% υπ.), Τεσέιρα (λ.- 65% υπ.) / Μαλβέιρο 5 (1 άσος, 3/8 επ., 1 μπλοκ), Φιντάλγκο 1 (1 μπλοκ), Σάντος 1 (1/2 επ.).