ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Δεύτερη ήττα 3-0 από την Ισπανία

Η Ισπανία κέρδισε και το δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Ελλάδα για τον Β’ ομιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ γυναικών με 3-0 (26-24, 26-24, 25-14). Η ελληνική ομάδα αν και πάλεψε τα δύο πρώτα σετ είχε και πάλι προβλήματα στην πίσω ζώνη χάνοντας τελικά το παιχνίδι
Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 στο ξεκίνημα, κατάφερε πιέζοντας στο σερβίς να πάρει μια διαφορά τριών πόντων την οποία και κράτησε μέχρι το 14-11. Η Ισπανία στη συνέχεια βελτίωσε την υποδοχή της και κατάφερε να προηγηθεί 16-15 και μάλιστα διεύρυνε τη διαφορά στους τέσσερις (22-18). Η ελληνική ομάδα αντέδρασε και με τις Χαντάβα και Τζανακάκη να τελειώνουν τις επιθέσεις ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24. Το σετ τελικά κατέληξε στην Ισπανία χάρη σε ένα χαμένο σερβίς της Νομικού και μια επίθεση της Ντελγάδο.
Στο δεύτερο, η Ισπανία είχε από το ξεκίνημα την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ και προηγήθηκε με 14-11. Οι Ελληνίδες αντέδρασαν και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ πήραν το προβάδισμα με 16-15 χάρη σε έναν άσο της Χαντάβα. Στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά, η οποία πήγε στους τρεις (20-17). Στο σημεία εκείνο η Ισπανία έκανε ένα σερί 3-0 και ισοφάρισε και μάλιστα προηγήθηκε με 24-22. Η Γκιουζέλη με επίθεση και η Κυριακίδου με μπλοκ ισοφάρισαν αλλά η Ντελγάδο και η Μαρίσα Φερνάντεζ έδωσαν το σετ στις Ισπανίδες
Στο τρίτο σετ, η ελληνική ομάδα άντεξε μόνο μέχρι το 3-3. Στη συνέχεια η Ισπανία προηγήθηκε 7-3 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ καθώς οι Ελληνίδες απογοητευμένες από τον τρόπο που χάθηκαν τα δύο πρώτα σετ δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Έτσι η Ισπανία συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά η οποία έφτασε στους εφτά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9) και στους έντεκα στο τέλος του σετ.
Οι πόντοι της Ελλάδας: 1 άσος, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλου. Της Ισπανίας: 4 ασοι, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές: Βινάλιεφ (Βουλγαρία), Σταν (Ρουμανία),
ΕΛΛΑΔΑ (Καπράρα): Κουτουξίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδου 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Νομικού 1 (1/6 επ.), Τζανακάκη 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 6 (6/18 επ, 47% υπ.), Χαντάβα 14 (1 άσος, 11/27 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ.), Κελεσίδου (λ.- 50%) / Γκιουζέλη 3 (3/12 επ.), Κοσμά, Γιώτα, Χριστοδούλου.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Βερμιούλεν): Αράντα 3 (1 άσος, 2/4 επ.), Φερνάντεζ Μ. 11 (7/15 επ., 4 μπλοκ), Κογιάρ 15 (11/23 επ., 4 μπλοκ), Φερνάντεζ Αμ. 12 (2 άσοι, 8/12 επ., 2 μπλοκ), Σάντσεθ 5 (5/14 επ., 83% υπ.), Ντελγάδο 8 (1 άσος, 7/13 επ., 70% υπ.), Ραμίρεθ (λ.- 69%) / Σουάρεθ 2 (2/4 επ.), Ριβέρο 1 (1/2 επ.), Εστέμπαν, Ερνάντεθ.