ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ηττα με 3-0 από την Ισπανία στη Γλυφάδα

Η εθνική ομάδα των γυναικών γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 3-0 (25-21, 25-22, 26-24) στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στη Γλυφάδα για το Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Οι Ισπανίδες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πιέζοντας στο σερβίς κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων στα μισά του σετ. (12-7). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ελληνικού συγκροτήματος και αύξησαν τη διαφορά στο 22-13, με την ελληνική ομάδα να καταφέρνει στο τέλος να μειώσει απλά σε 25-21.
Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ελλάδα να έχει μικρό προβάδισμα, καθώς βελτίωσε την υποδοχή της βρίσκοντας αντίδοτο στο σερβίς της Ισπανίας. Στο 22-22, όμως, δύο μπλοκ των Ισπανίδων έδωσαν στην ομάδα της Ιβηρικής προβάδισμα με δύο πόντους, με αποτέλεσμα ουσιαστικάνα κριθεί το σετ.
Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και είχε τον έλεγχο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του καθώς κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 20-15. Το δυνατό σερβίς κράτησε τη «γαλανόλευκη» μπροστά, όμως μόλις οι Ισπανίδες βρήκαν τον τρόπο να το αντιμετωπίσουν, η κατάσταση ανατράπηκε. Η αδράνεια που παρουσίασαν οι παίκτριες του Τζιοβάνι Καπράρα στις κρίσιμες φάσεις έδωσε την ευκαιρία στην Ισπανία να κάνει ένα σερί 7-1 και να προηγηθεί 22-21 και τελικά να κερδίσει το σετ με 26-24 και τον αγώνα.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Κυριακή 4 Ιουλίου (18.00, ΕΤ1), με την είσοδο στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας να είναι ελεύθερη για το κοινό.
Οι πόντοι της Ελλάδας: 3 άσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλου. Της Ισπανίας: 6 ασοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές: Σταν (Ρουμανία), Βινάλιεφ (Βουλγαρία)
ΕΛΛΑΔΑ (Καπράρα): Κουτουξίδου, Κυριακίδου 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 6 (4/21 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 9 (1 άσος, 5/8 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 9 (8/21 επ, 62% υπ.), Χαντάβα 16 (1 άσος, 15/30 επ., 65% υπ.), Κελεσίδου (λ.- 65%) / Κοσμά 3 (3/3 επ.), Γκιουζέλη 1 (1 άσος), Γιώτα, Χριστοδούλου.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Βερμιούλεν): Αράντα 3 (1 άσος, 2/3 επ.), Κογιάρ 14 (1 άσος, 13/36 επ.), Κορέα 3 (3/9 επ.), Φερνάντεζ Αμ. 9 (1 άσος, 6/12 επ., 2 μπλοκ), Σάντσεθ 13 (1 άσος, 9/19 επ., 3 μπλοκ), Ντελγάδο 8 (2 άσοι, 6/11 επ., 56% υπ.), Ραμίρεθ (λ.- 69%) / Φερνάντεζ Μ. 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ριβέρο 2 (2/2 επ.), Εστέμπαν.