Ξεχωρίζει η νίκη του Καναδά

Απίστευτη νίκη για τον Καναδά καθώς νίκησε την ισχυρή Σερβία.Νίκες πέτυχαν και η Κούβα, το Πουέρτο Ρίκο η Αργεντινή η Τσεχία, ενώ την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση πέτυχε το Ιράν.
Αναλυτικά:

Ιράν - Ιαπωνία
Με όπλο το μπλοκ (19π) αλλά και τον Μοχάμεντ (17π) το Ιράν νίκησε την Ιαπωνία 3-1 (15-25,25-17,26-24,25-23.Στο πρώτο σετ η Ιαπωνία επέβαλε πλήρως το ρυθμό της επικρατώντας 25-15.Η αντίδραση από τους Ιρανούς δεν άργησε να έρθει καθώς κατέκτησαν το δεύτερο σετ αρκετά εύκολα.Το τρίτο και το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρεις ,με τους Ιρανούς να παίρνουν την πολυπόθετη νίκη.

Τυνησία - Κούβα
Εύκολο απόγευμα για τους Κουβανούς , καθώς νίκησαν την Τυνησία 3-0 (25-18,25-15,25-15).Η Κούβα με αυτή τη νίκη εξασφάλισε μια θέση στην δεκαοχτάδα.Πρώτος σκόρερ για τους Κουβανούς ο Λεάλ (12 πόντοι).

Καμερούν - Πουέρτο Ρίκο

Μετά την Αυστραλία, το  Πουέρτο Ρίκο νίκησε αρκετά εύκολα και το αδύναμο Καμερούν.Από τους Πορτορικανούς ξεχώρισε ο Σότο πετυχαίνωντας 23 πόντους.Το Πουέρτο Ρίκο θα αντιμετωπίσει αύριο την πανίσχυρη Ρωσία , με τον νικητή του αγώνα να κατακτάει την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου.
Αργεντινή - Μεξικό

Δύο στα δύο για την Αργεντινή εξασφαλίζοντας τη πρόκριση του στη δεύτερη φάση.Πρώτο βιολί για τους Αργεντινούς ήταν ο Κόντε Φακούντο (22π.).Οι Μεξικανοί , με εξαίρεση το τρίτο σετ,δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την ομάδα του Χαβιέ Βέμπερ.
Τσεχία - Κίνα
Μεγάλη νίκη για τους Τσέχους απέναντι στους μαχητικούς Κινέζους.Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Κινέζους και πλέον χρειάζονται κάποιο θαύμα για να προκριθούν στη Β φάση του Μοντοβόλλευ.
Καναδάς - Σερβία

Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε ο Καναδάς, καθώς νίκησε 3-1 τους ισχυρούς Σέρβους.Η Σερβία μετά τη χθεσινή της εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους Γερμανούς, υποτίμησε τους Καναδέζούς και το πλήρωσε πολύ ακριβά.