Μέτρησε η καρδιά της Πρωταθλήτριας Ευρώπης!

Άρχισαν τα μεγάλα παιχνίδια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.Πολωνία και Γαλλία πέτυχαν πολύ δύσκολες νίκες επί των Γερμανία και Βουλγαρία αντίστοιχα.Το τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσαν η Ιταλία,οι ΗΠΑ, η Βραζιλία  και  η Ρωσία στη συνέχεια της δεύτερης αγωνιστικής του Μουντοβόλλευ.

Ιταλία - Αίγυπτος

Εύκολη νίκη 3-0 (25-20,25-17,25-23) για την Ιταλία απέναντι στην Αίγυπτο.Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ο Παρόντι (13π.).Οι Ιταλοί σήμερα αντιμετωπίζουν τους Ιρανούς και με νίκη κλειδώνουν την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου.Το γήπεδο για μια ακόμη φορά ήταν γεμάτο,γεμίζοντας αυτοπεποίθηση τους Ιταλούς παίκτες.

Ιταλία: Mαστράντζελο 11 (6 μπλοκ),Simone Parodi 13 (2 μπλοκ), Bερμίλιο 1,  Σαββάνι  9(2 μπλοκ),  Φέι 12 (3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπιραρέλι 2 (1 μπλοκ), Μάρρα (λ)/ Τράβιτσα,Λάσκο

Βραζιλία - Ισπανία

Δεύτερη νίκη για την σελεσάο στο Μουντοβόλλευ.Οι Ισπανοί δύσκόλεψαν τους Βραζιλιάνους μόνο στο πρώτο σετ,το οποίο κατέκτησαν.Η Βραζιλία σήμερα αντιμετωπίζει την Κούβα με τον νικητή να καταλαμβάνει την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου.Πρώτος σκόρερ για τους Βραζιλιάνους ο πρώην πράσινος Ντάντε.

Ρωσία - Αυστραλία

Εύκολη νίκη για τους Ρώσους απέναντι στην αδύναμη Αυστραλία.Οι Ρώσοι με εξαίρεση το τρίτο σετ έκαναν χαλαρή προπόνηση,εν όψει του σημερινού αγώνα με το αρκετά μαχητικό Πουέρτο Ρίκο.

Βενεζουέλα - ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ κατάφεραν να επικρατήσουν αρκετά εύκολα της Βενεζουέλας 3-0.Η ομάδα του Αλάν Κνάιπ άφησε πίσω την άσχημη εμφάνισή της κόντρα στους Μεξικανούς κάνοντας το ΄΄2 στα 2".Σήμερα οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν τους Αργεντίνους, στον τελικό της πρώτης θέση του Δ ομίλου!Από την άλλη η Βενεζουέλα θα αντιμετωπίσει το Μεξικό, με το νικητή του αγώνα να προκρίνεται στη Β΄ Φάση.

Γαλλία - Βουλγαρία

Σπουδαία νίκη για την Γαλλία απέναντι στην Βουλγαρία.Οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν τον αγώνα από το τέταρτο σετ αλλά δεν τα κατάφεραν, πανυγιρίζοντας όμως έξαλλα στο τάι-μπρέικ.Πρώτος σκόρερ για τους Γάλλους ο εξαιρετικός διαγώνιος Αντονίν Ρουζιέρ (26π.) ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ενγκαπέθ (24π.).Από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισαν οι Καζίνσκι (26π.) και ο Νικόλοφ Β.(23π.)

Πολωνία - Γερμανία

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε πραγματικά στη κόψει του ξυραφιού,η Πολωνία επικράτησε 3-2 της Γερμανίας.Εκρηκτικός για μια ακόμη φορά ο νεαρός Κύρεκ που βαδίζει στα βήματα του Μούρεκ!Οι Πολωνοί αντιμετωπίζουν σήμερα τους Σέρβους και με νίκη κατακτάνε την πρώτη θέση του ΣΤ ομίλου.Ενώ αν οι Γερμανοί ηττηθούν από τον φιλόδοξο Καναδα θα βρεθούν εκτός 18άδας!