Μεγάλη νίκη για την Εσθονία!

Μεγάλη νίκη για την Εσθονία στο πρώτο από τους δύο αγώνες της με την Ολλανδία.Η Εσθονία πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Ολλανδίας 3-1 (25-19,27-25,25-22,25-20).Η Ολλανδία σε όλο το αγώνα -ακόμα και στο τρίτο σετ- ήταν μέτρια και σαφώς οι παίκτες της δεν έπαιξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους,αφού το Καλοκαίρι είχε νίκησε τη Βραζιλία 3-0.Πλέον η Ολλανδία κινδυνεύει με αποκλεισμό .Όμως η Ολλανδική φανέλα στο βόλεϋ είναι πολύ βαριά και αν οι Ολλανδοί σοβαρευτούν και δώσουν όλες τους τις δυνάμεις τότε μπορούν να πάρουν τη πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.
Οι Εσθονοί θέλουν θα προσπαθήσουν να πάρουν δύο σετ που θα τους δώσει το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.Από την άλλη πλευρά η Ολλανδία με τη συμπαράσταση του κόσμου της θα προσπαθήσει να νικήσει 3-0 ώστε να πάρει τη πρόκριση,ενώ αν νικήσει  3-1 θα μετρήσουν οι πόντοι.Οι Ολλανδοί δεν θέλουν να σκέφτονται ενδεχόμενο αποκλεισμό αφού με τις εμφανίσεις τους στο Παγκόσμιο Λίγκ πίστευαν πως το Ολλανδικό βόλεϋ έχε αλλάξει σελίδα αφήνοντας πίσω τις άσχημες πορείες των τελευταίων χρόνων.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ οι Εσθονοί απέκτησαν μια διαφορά 2-3 πόντων (5-3,10-8).Όμως σε εκείνο το σημείο η Ολλανδία έπαθε μπλακ-άουτ και η Εσθονία με ένα σερι 5-1 πέρασε μπροστά με 15-9.Οι δύο ομάδες μετά από εκείνο το σημείο πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι το  το 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Εσθονία πήρε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων,όπως και στο πρώτο σετ,μέχρι το 15-12.Σε εκείνο το σημείο η Ολλανδία με ένα σερί 5-1 προηγήθηκε 17-16.Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους Εσθονούς να ξαναπερνούν μπροστά (18-17,23-21).Οι Εσθονία έχασε δύο ευκαιρίες για το σετ στο 24-22.Οι Ολλανδία ισοφάρισε 24-24 χωρίς να καταφέρει τίποτα περισσότερο αφού τελικά έχασε το σετ με 27-25.

Στο τέταρτο σετ η Ολλανδία μπήκε αποφασισμένη παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (3-4,7-10).Η διαφορά όλο και μεγάλωνε φτάνοντας στο 19-13.Οι Εσθονοί μείωσαν και με ένα σερί 9-5 πλησίασαν την Ολλανδία στους δύο πόντους.Όμως οι Ολλανδία δεν έχασε την ψυχραιμία της κατακτώντας το σετ με 25-22.

Στο πέμπτο σετ οι παίκτες της Εσθονίας αντέδρασαν παίρνοντας μια διαφορά 3 πόντων με το καλημέρα (3-0,12-9).Οι Ολλανδοί προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση (13-14).Όμως οι Εσθονοί στο 13-14 με ένα σερί 12-6  κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Τα σετ: Εσθονία-Ολλανδία 3-1 (25-19,27-25,22-25,25-20)

Χρόνος Παιχνιδιού: 107 λεπτά