Με το δεξί ο Ηρακλής, 3-2 την Νόλικο Μαασέικ

Μπροστά στον κόσμο του και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ηρακλής νίκησε την Νόλικο Μαασέικ στο ΔΑΚ Ευόσμου με 3-2 σετ (25-23, 27-25, 14-25, 22-25, 15-11), στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Σωτήρης Δρίκος παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Χριστοφιδέλη, Τανίκ, Σμαραγδή, Κορζενιέβιτς, Κράβαρικ και Στεφάνου, με τους Βέλγους να προηγούνται με 4-6. Οι κυανόλευκοι αντέδρασαν και με τον άσσο του Προύσαλη έκαναν το 8-6.

Ακολούθησε όμως το 9-13, ο Μεντένις αντικατέστησε τον Τανίκ και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-16. Ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 19-19, ο Βίταλ Χέινεν αντίκρισε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στο 22-21 και οι κυανόλευκοι έφτασαν στο 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 10-6 χάρη στο μπλοκ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-12, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ και μετά από μία συγκλονιστική συνέχεια, το μπλοκ και ο Κράβαρικ διαμόρφωσαν το 27-25.

Από το 4-2 του τρίτου σετ και μετά η Νόλικο βελτίωσε αρκετά την απόδοση και μείωσε σε 2-1 με 14-25, με τον Σωτήρη Δρίκο να έχει πραγματοποιήσει πολλές αλλαγές. Στο τέταρτο σετ οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 7-8, o Ηρακλής αντέδρασε (15-23), ο Κλίνκενμπεργκ ισοφάρισε με άσσο σε 15-15 και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-15.

Η Νόλικο με μπλοκ έκανε το 18-19, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ στο 21-23 και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-25. Στο τάι-μπρέικ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-1, οι Βέλγοι ισοφάρισαν σε 3-3, με μπλοκ οι κυανόλευκοι σημείωσαν το 7-5 και ο Βίταλ Χέινεν πήρε τάιμ-άουτ.

Ακολούθησε το 8-5, ο Κλίνκενμπεργκ μείωσε με άσσο σε 9-8, ο Σωτήρης Δρίκος τάιμ-άουτ και μετά από πείσμα και υπομονή αλλά και με τον άσσο του Κράβαρικ, ο Ηρακλής διαμόρφωσε το 15-11.

Ηρακλής: Χριστοφιδέλης 18, Τανίκ 6, Κορζενιέβιτς 8, Κράβαρικ 15, Προύσαλης 2, Σμαραγδής 16, Στεφάνου λ 50%, Μεντένις 4, Τζιουμάκας, Πελεκούδας, Μποζίδης.

Νόλικο Μαασέικ: Έγκλεσκαλνς 6, Βαν Χάρκσαμπ 2, Μάαν 4, Βέρχες 13, Βαν Ντε Βόουρντε 20, Βουνεμπαινά 15, Ντερκόνιγκεν λ 56%, Βάλκιερς 2, Ρόσιερς 9, Κλίνκεμπεργκ 11.