Φιλικοί αγώνες

Πιρίν-ΤΣΣΚΑ Σόφιας 3-2

Την πρώτη της νίκη στο τουρνουά που διεξάγεται στο ΕΓ Μίκρας πέτυχε η Πιρίν, με 3-2 σετ (23-25, 19-25, 25-22, 25-21, 15-10) επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 σετ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους τους σκορ. Κάτι που υπέστη η ΤΣΣΚΑ και στο παιχνίδι της πρώτης ημέρας με αντίπαλο την ΕΑ Πατρών.

Ηρακλής-ΕΑ Πατρών 2-3

Την ήττα με 2-3 σετ (26-24, 19-25, 17-25, 25-21, 12-15) γνώρισε ο Ηρακλής από την ΕΑ Πατρών, στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του τουρνουά που πραγματοποιείται στο ΕΓ Μίκρας.
Ο Αλέκος Λεώνης παράταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Στάνκου, Κανέλλο, Όουενς, Κιρόγα, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα, με το πρώτο σετ να καταλήγει στα χέρια των κυανόλευκων με 26-24, αν και η ΕΑΠ είχε μετατρέψει νωρίτερα το 24-22 σε 24-24.
Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής παρουσιάστηκε αρχικά με την ίδια σύνθεση, από το 13-17 και μετά ο Πιπέργιας αγωνίστηκε στη θέση του Προύσαλη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 19-25.
Στο τρίτο σετ επέστρεψε ο Προύσαλης στο αρχικό σχήμα, όμως τα λάθη σε υποδοχή και επίθεση στοίχησαν, με την ΕΑΠ να προηγείται με 2-8.
Ο Δημήτρης Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Κιρόγα στο 3-8, ακολούθησε η αλλαγή του Νικήτα Εφραιμίδη αντί του Όουενς, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 10-16. Με ένα σερί χάρη και στους δύο άσσους του Μπίλινγκς οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 15-16, ο Κιρόγα επέστρεψε αντί του Δημήτρη Εφραιμίδη στο 16-19, ενώ στο 16-20 ο Κράβαρικ αγωνίστηκε στη θέση του Κανέλλου. Νέα λάθη ακολούθησαν για τους γηπεδούχους, με την ΕΑΠ να φτάνει στο 17-25.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ ο Όουενς επέστρεψε στο αρχικό σχήμα, ο Κράβαρικ παρέμεινε στην εξάδα, ενώ στο 22-18 ο Χαραλαμπίδης μπήκε ως αλλαγή σημειώνοντας με μονό μπλοκ το 23-18. Στο 24-21 ο Νικήτας Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Όουενς, με τον Κανέλλο να διαμορφώνει το 25-21.
Στο τάι-μπρέικ η ΕΑΠ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των κυανόλευκων και έφτασε στο 12-15.

Αμέσως μετά το παιχνίδι ο Αλέκος Λεώνης δήλωσε: «Ήταν το πιο χρήσιμο φιλικό παιχνίδι που έχουμε δώσει μέχρι στιγμής. Προσπαθούμε να βρούμε το σχήμα που θα ταιριάξει καλύτερα για να λύσουμε τα προβλήματα και τις αδυναμίες μας. Το φιλικό αυτό θα μας βοηθήσει για την συνέχεια. Παίξαμε κόντρα σε μία πιο έτοιμη ομάδα από εμάς».
Από την πλευρά του ο τεχνικός της ΕΑ Πατρών, Γιώργος Χριστόπουλος, τόνισε: «Δεν λέει κάτι το αποτέλεσμα, αυτό που μετράει είναι να δούμε τις αδυναμίες μας. Ο Ηρακλής θα είναι καλύτερος και βελτιωμένος. Είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια των παιδιών, ενώ οι Μαντέκας και Ασπιώτης δουλεύουν πολύ και μας βοηθάνε. Στόχος μας για φέτος η έξοδος στην Ευρώπη».
Ηρακλής: Όουενς 15, Στάνκου 9, Προύσαλης 2, Κιρόγα 8, Μπίλινγκς 29, Κανέλλος 8, Μπαμπαλιούτας λ 44%, Χαραλαμπίδης 1, Κράβαρικ 2, Ν. Εφραιμίδης 1, Δ. Εφραιμίδης 1, Πιπέργιας.
ΕΑ Πατρών: Σουλτανόπουλος 11, Μοράες 13, Ασπιώτης 2, Κουρνέτας 3, Κιτσαντάς 11, Ντορνέλας 27, Στεφάνου λ 71%, Μαντέκας 15, Σεγκέιρα 5, Λαμπρόπουλος.

ΕΑ Πατρών-ΤΣΣΚΑ Σόφιας 3-2

Την νίκη με 3-2 σετ (23-25, 24-26, 25-21, 25-21, 16-14), επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας πέτυχε η ΕΑ Πατρών, στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης ημέρας του τουρνουά που διεξάγεται στο ΕΓ Μίκρας. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με 0-2 σετ, όμως οι αλλαγές στο αρχικό σχήμα τους επηρέασαν και η ΕΑΠ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ. ΕΑ Πατρών: Σουλτανόπουλος 10, Κουρνέτας 1, Μοράες 10, Ασπιώτης 3, Κιτσαντάς 3, Ντορνέλας 30, Στεφάνου λ 65%, Σεγκέιρα 8, Μαντέκας 9, Λαμπρόπουλος.
ΤΣΣΚΑ Σόφιας: Ιβάνοφ 9, Σαμούνεφ 7, Ράμμα 10, Μάγιο 10, Στεφάνοφ 16, Ιβάνοφ 2, Πέεφ λ 56%, Κράτσεφ 11, Νικόλοφ 7, Μάντσεφ 1, Βασίλιεφ λ 37%.

Ηρακλής - Πιρίν  3-1

Τη νίκη με 3-1 σετ (25-23, 25-19, 14-25, 25-17) πέτυχε ο Ηρακλής επί της Βουλγάρικης Πιρίν, στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά που πραγματοποιείται στο ΕΓ Μίκρας. Ο Αλέκος Λεώνης παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Στάνκου, Κανέλλο, Όουενς, Ν. Εφραιμίδη, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα. Στο 21-17 του πρώτου σετ χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ο Κιρόγα, ενώ στο 24-22 πέρασε ως αλλαγή ο Χαραλαμπίδης. Ο Κιρόγα ξεκίνησε βασικός και στα επόμενα δύο σετ, ο Πιπέργιας αντικατέστησε τον Προύσαλη στο 22-14, ενώ στο τρίτο σετ αγωνίστηκε και ο Κράβαρικ, στη θέση του Κανέλλου. Στο 10-13 ο Δημήτρης Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Όουενς, αλλά τα πολλά λάθη στην επίθεση στοίχησαν με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να φτάσουν στο 14-25.
Στο τέταρτο σετ αγωνίστηκε εκ νέου ο Κανέλλος, παρέμεινε βασικός ο Δημήτρης Εφραιμίδης, συμμετείχαν προς το τέλος οι Χαραλαμπίδης και Πιπέργιας, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-17.
Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Αλέκος Λεώνης δήλωσε: «Πρόκειται για το πρώτο τουρνουά όπου αγωνίστηκαν βασικοί μας παίκτες σε κάποια σετ. Είναι σίγουρο ότι χρειάζεται να δουλέψουμε ακόμα περισσότερο και να έχουμε υπομονή. Παίξαμε καλά ανά διαστήματα αλλά κάποιες φορές η απόδοση μας έπεσε. Δεν θέλουμε να έχουμε σκαμπανεβάσματα για αυτό και χρειάζεται δουλειά και υπομονή».
Ηρακλής: Όουενς 5, Στάνκου 9, Προύσαλης 3, Μπίλινγκς 19, Κανέλλος 10, Ν. Εφραιμίδης 1, Μπαμπαλιούτας λ 62%, Κιρόγα 11, Κράβαρικ 1, Δ. Εφραιμίδης 2, Χαραλαμπίδης, Πιπέργιας.
Πιρίν: Φιλίποφ 8, Ντιμιτρόφ 1, Γκαντιάνοφ 9, Ζελιάσκοφ 10, Πετκόφ 8, Κατραντζίεφ 11, Μίτρεφ λ 59%, Ντίμοφ 5,Πέντσεφ, Ελτσίνοφ.

Ήρακλής - Επίκουρος  1-3

Την ήττα από τον Επίκουρο με 1-3 σετ (19-25, 29-31, 25-19, 23-25) γνώρισε ο Ηρακλής σε φιλικό παιχνίδι προπονησιακού χαρακτήρα που πραγματοποιήθηκε στο ΕΓ Μίκρας. Ο Αλέκος Λεώνης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, καθώς ακολουθούν τρία συνεχόμενα παιχνίδια στο διεθνές τουρνουά με τις Πιρίν, ΕΑ Πατρών και ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Τον αγώνα παρακολούθησε ο Ροντρίγκο Κιρόγα, ο οποίος θα ξεκινήσει από την Πέμπτη (14/10) προπονήσεις. Ο τεχνικός των κυανόλευκων παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Στάνκου, Κανέλλο, Όουενς, Ν. Εφραιμίδη, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα. Από το τέλος του δεύτερου σετ αγωνίστηκε ως διαγώνιος ο Κράβαρικ, στη θέση του Προύσαλη πέρασε ο Πιπέργιας, ενώ στο τρίτο σετ χρησιμοποιήθηκε ο Δημήτρης Εφραιμίδης μαζί με τον Χαραλαμπίδη.
Αμέσως μετά το παιχνίδι ο Αλέκος Λεώνης δήλωσε: «Μέσα από αυτούς τους αγώνες προσπαθούμε να βελτιωθούμε και να κερδίσουμε χρόνο. Ξεκουράσαμε παίκτες λόγω του διεθνούς τουρνουά που ακολουθεί. Ο Όουενς χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί όπως και ο Κιρόγα που θα ξεκινήσει προπονήσεις. Αντίπαλος μας γενικά είναι ο χρόνος».
Ηρακλής: Όουενς 9, Στάνκου 5, Προύσαλης, Μπίλινγκς 5, Κανέλλος 9, Ν. Εφραιμίδης 7, Μπαμπαλιούτας λ 60%, Χαραλαμπίδης 4, Κράβαρικ 14, Πιπέργιας 1, Δ. Εφραιμίδης 8.
Επίκουρος Πολίχνης: Χαριτωνίδης 2, Κρουζάγιεφ 22, Γκιρτζίκης 10, Βοινέα 6, Μορέλο 7, Ντίαζ 11, Βλασακίδης λ 54%, Ντίνας 4, Κυριακίδης 7, Παράσογλου 4, Αγγελής λ 60%.

Άρης - Μπλεντ 0-3

Την ήττα με 3-0 σετ (25-15, 25-17, 25-16) γνώρισε ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης από την Μπλεντ, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του τουρνουά, που διοργανώνεται στην πόλη Νόβι Σαντ της Σερβίας στη μνήμη του Ζάρκο Πέτροβιτς.
Το εν λόγω ματς αποτέλεσε ένα πολύ καλό και δυνατό τεστ για τους «κίτρινους» του Γιώργου Οικονομίδη, καθώς είχαν τη δυνατότητα να μετρήσουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε μία ομάδα επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ, που πέρυσι μάλιστα έφτασε μέχρι το φάιναλ-φορ της διοργάνωσης. Επόμενος και τελευταίος αντίπαλος των Θεσσαλονικιών είναι το Σάββατο (16/10) στις 15:00 (ώρα Ελλάδας) η Μπουτβάνσκα Ριβιέρα από το Μαυροβούνιο.
ΑΡΗΣ Μαρμούρης (Οικονομίδης): Κιόσης 7, Ριζόπουλος 4, Ρουμελιώτης 8, Σαρικείσογλου 10, Τακουρίδης 2, Τερζής 2, Σάμαρτιζτς (λ-83%), Κοντογιάννης, Τζελάτη 3.
Μπλεντ (Κολάκοβιτς): Φλάις 10, Γιάκοπιν 16, Κάμνικ 10, Σίματς 9, Βαν Ντικ 9, Βίντσιτς 2, Λιούις (λ-56%)/Φάμπιαν (λ), Άμερμαν 1.

Άρης - Βοϊβοντίνα 3-1

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά, που διοργανώνεται για πρώτη φορά στην πόλη Νόβι Σαντ της Σερβίας στη μνήμη του Ζάρκο Πέτροβιτς ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης, καθώς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης νίκησε την Βοϊβοντίνα με 3-1 σετ (25-21, 20-25, 25-21, 25-20). Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε για φέτος ο λίμπερο της ομάδας, Μάρκο Σάμαρτιζτς, μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ιταλίας.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής των «κιτρίνων», Γιώργος Οικονομίδης, τόνισε: «Η ομάδα πέτυχε τον στόχο της, να κερδίσει δηλαδή μία νεανική και φιλόδοξη ομάδα, όπως είναι η Βοϊβοντίνα. Δείξαμε αρκετά καλά στοιχεία και παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι στο παιχνίδι μας με την προσθήκη του Σάμαρτζιτς», για να ολοκληρώσει, λέγοντας: «Η ομάδα ικανοποίησε κι έδειξε ότι έχει περιθώρια βελτίωσης».

ΑΡΗΣ Μαρμούρης (Οικονομίδης): Τερζής, Κιόσης 13, Ριζόπουλος 9, Ρουμελιώτης 29, Σαρικείσογλου 11, Τακουρίδης 10, Σάμαρτζιτς (λ-42%), Δημητριάδης, Κοντογιάννης, Τζελάτη.

Βοϊβοντίνα (Σάλατιτς): Ίβοβιτς 4, Μιροσάβλιεβιτς 4, Μρντακ 17, Πέτροβιτς 11, Σιμεούνοβιτς 8, Γιόβοβιτς 1, Σκούντριτς (λ-86%)/Καπούρ (λ-100%), Μπάστα, Κουμπρίλο 3, Κουμπρίλο Α. 4, Βεσελίνοβιτς 1.

* Την Παρασκευή (15/10) ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης αντιμετωπίζει στις 18:00 (ώρα Ελλάδας) την σλοβένικη, Μπλεντ.

ΓΣ Λαμία-ΠΑΟΚ 2-2

Ισόπαλοι με 2-2 σετ ολοκλήρωσαν το πρώτο τους φιλικό στο Χαλκιοπούλειο ο ΓΣ Λαμία και ο ΠΑΟΚ. Τα σετ 21-25, 26-24, 23-25, 25-19. Με τον Γυμναστικό δεν αγωνίστηκε λόγω των στρατιωτικών του υποχρεώσεων ο Γ.Σφενδυλάκης. Οι δύο ομάδες θα παίξουν το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη δεύτερο φιλικό αγώνα. Ικανοποιημένος δήλωσε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος από την πορεία της προετοιμασίας. "Βάζουμε ποιότητα στο παιχνίδι μας" είπε ο προπονητής του Γυμναστικού που παρατήρησε πρόβλημα αυτοσυγκέντρωσης, το οποίο όμως θα αποβληθεί με τους αγώνες πρωταθλήματος. "Ο στόχος μας παραμένει να βρισκόμαστε στην Α1 για 7η χρονιά φέτος. Είναι ό,τι πιό σημαντικό που μπορούμε να κάνουμε γι αυτή την πόλη". Για τον προπονητή του ΠΑΟΚ Γιάννη Μέλκα ήταν το δυνατότερο από τα οκτώ φιλικά παιχνίδια που έπαιξε μέχρι σήμερα. "Εύχομαι να έχουμε ένα καλό πρωτάθλημα και οι δύο. Εύχομαι στη Λαμία καλή επιτυχία στην Ευρώπη" δήλωσε ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας.