Φιλικό: Kαστελάνα - EAΠ 3-0

Την ήττα με 3-0 (25-22, 25-18, 25-17) σετ γνώρισε την Παρασκευή η ομάδα της ΕΑΠ Λουξ, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στην Ιταλία, με αντίπαλο την Καστελάνα Κροτσέ.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της ΕΑΠ Λουξ, Γιώργος Χριστόπουλος, δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες μου, οι Ιταλοί είναι πιο έτοιμοι από εμάς και νίκησαν δίκαια. Η εμπειρία μας από αυτά τα φιλικά είναι πολύ καλή, το βόλεϊ που έπαιξε η Καστελάνα ήταν σε άλλο επίπεδο από το δικό μας. Ήταν σοβαρό πλήγμα για εμάς ότι παίξαμε χωρίς το βασικό μας λίμπερο όμως προσπαθήσαμε και πιστεύω ότι θα βγούμε κερδισμένοι από αυτούς τους αγώνες
ΣΤΙΣ 16.00 ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΙΛΙΚΟ
Το δεύτερο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει το μεσημέρι (16.00 Ωρα Ελλάδας) του Σαββάτου.

ΚΑΣΤΕΛΑΝΑ (Λατάρι): Ρακ 8, Τόρε 7, Γκούερα 19, Φαλατσι 3, Ντβορανεν 9, Καλιοτα 9, λίμπερο ο Τσίκολα με 85%, (Πατριάρκα 1, Ροντριγκεζ 3).
ΕΑΠ ΛΟΥΞ (Χριστόπουλος): Ροντρίγκο 2, Μαντέκας 7, Σουλτανόπουλος 7, Ντορνέλας 11,  Κουρνέτας 1, Κιτσαντάς 11, λίμπερο ο Παπαδοπουλος με 44%, (Ασπιώτης 3, Πετούσης με 58% στην υποδοχή, Λαμπρόπουλος).

•  Μετά το τέλος του αγώνα, Καστελάνα και ΕΑΠ Λουξ έπαιξαν και τέταρτο σετ το οποίο κέρδισε η Ιταλική ομάδα με 25-21.